Brulionman

o fazach ksiezyca, ruchach tektonicznych plyt w Ameryce Lacinskiej, o inseminacji owiec, o pomniku w ksztalcie wielkiej pochwy przy glownym skrzyzowaniu w Rzeszowie, o zapadaniu w katatonie, o ukladach scalonych, o MySQLu, o propagacji w pasmie dwumetrowym, o powstaniu Nikaragui, o petli histerezy – nie jest to blog. / trying-to-be bilingual (English) blog

13 grudnia. Przepraszam wszystkich Wojtków

2 Komentarze

Wojciech. Imie ze słowiańskim rodowodem, „radujacy się walką” i choć z gruntu popularne na naszych gruntach to zaskakująco sprytne. Otóż, jeśli by obciąć mu pierwszą i ostatnią literę ujrzymy kim stanie się Wojciech gdy dojrzeje. Do bycia tatą lub do bycia zakonnikiem. A to nie łatwe, bo na ten przykład dużo łatwiej zostac zakonnicą. Wystarczy puścić konnicę przodem.

Z popielnika na Wojtusia…   obiecałem w poprzednim słów cięciu-gięciu wyjaśnić jak to jest „na Wojtusia”. Uprzedzam, że dalsza część jest polityczna.

Otóż, „na Wojtusia” oznacza podejście do zagadnienia z rozmachem, z zamachem, zamachem stanu, stanu wojennego. Szerokiem gestem – wyłączasz ludziom telefony, ogłaszasz godzinę milicyjną, odwołujesz program telewizyjny (to jak próba zamknięcia internetu, dzisiaj numer nie do powtórzenia), pakujesz na ulice czołgi i wskakujesz zamiast Teleranka.

Stan wojenny trwał ponad ROK!

To wcale nie było zabawne. Wysłuchałem co mówił Wojtek, który nie chciał zostać strażakiem, przy pewnych zwrotach w ustach tego człowieka, w kontekscie chwili w jakiej to wypowiadał i realiów PRL, mozna parsknąć gorzkim śmiechem. Najlepsze hasła pozwoliłem sobie wynotować zaledwie choć każdemu z nich można by poświęcić co najmniej zdrowy akapit:

Gasnąca gospodarka. Samosądy moralne. Tradycje tolerancji. Okupowane budynki. Rekiny podziemia gospodarczego. Arena walki politycznej. Rozmyślne torpedowanie rządowych poczynań. Pogłębienie systemu ludowładztwa (w tym momencie Orwell osiaga pośmiertny orgazm na polu nowomowy). Agresywność ekstremistów. Instynkt samozachowawczy narodu. Demokratyczny system socjalistycznych rządów. Zapobiegawcze internowanie. Nie szukamy odwetu. Oczyszczanie wiecznie żywych źródeł naszych idei. Uniweralne wartości socjalizmu. Narodowe pierwiastki. Prorocy konfrontacji i kontrrewolucji. Doceniamy patriotyczne stanowisko Kościoła. Nie ma odwrotu od socjalizmu (użyte jako pewnik, prawda objawiona i wiedza powszechna). Jesteśmy krajem suwerennym. Upokarzająca rola petenta. Nasze działania nie zagrażają nikomu. Bracia i siostry. Niezbywalne prawo do strajku. Intelektualna wykładnia patriotyzmu przeciw zwodniczym mitom.

Urzekająca, poza charakterystyczną dykcją generała, jest jego dbałość o wymieniane i postawione zawsze na pierwszym miejscu Obywatelki :)

Nie lada jest wyzwaniem wysłuchanie ze zrozumieniem (nie z aprobatą lecz ze zrozumieniem sensu słów) całego wystąpienia ale gdyby ktoś tego zapragnął to poniżej jest po temu okazja:

Komentarze 2

Subscribe to comments with RSS.

 1. W pierwszych słowach mego komentarza muszę posypać łeb popiołem [ nawiasem twój ”popielnicowy” wpis mię rozjepał, cudo ], nie zaglądałem tu od dość dawna bo i mało raczej się działo, a tu proszę, bam ! Poruszające co napisałeś poprzednio o – no właśnie, nie chcę tego kalać zwyczajowymi formułkami o ”ciężkim życiu na obczyźnie” czy ”kondycji egzystencjalnej emigranta” a tylko takie pretensjonalne badziewy przychodzą mi do głowy, zupełnie nie na miejscu. Może więc zamiast chrzanić takie cuś, całkiem a propos – pan redaktor jak nie pieprzy o ”ruskich agentach” słusznie prawi, polać mu :

  http://niezalezna.pl/63273-emigranci-przerywaja-milczenie

  I by dopowiedzieć rzecz do końca – tym razem nic o Jurasie, za to na pohybel kucom pieprzącym, że ”se będziemy sprowadzać węgiel z RPA” – jasne, bowiem żyjemy w spełnionej wolnorynkowej utopii, gdzie nie ma państw ni granic a dobrzy z natury i racjonalni ludzie handlują w pokoju ku ogólnemu dobrobytowi. Albo PRL-owskich dziadygów łykających ejakulaty wysrywane przez funkcjonariuszy propagandy jak Sasha Grey i Biedroń w jednym ”ile te k… panie górniki zarabiajo !” :

  http://kontrowersje.net/polska_si_polakom_nie_op_aca

  Eh, ostawmy to bo nie ma co się nakręcać ; dzięki za Wojtusia, podeślę siostrzeńcom bo dobra lekcja historii w pigułce, niech się młodzież uczy tym bardziej, że w miarę jak kołderka zacznie się kurczyć a ”zielona wyspa” coraz bardziej zamieniać w bezludną wiatru z obrzmiałej hemoroidami dupy Marksa w żagle swe zaczną nabierać różni tacy co to jako kurację na obecną dżumę zaczną nam serwować czerwoną zarazę, pogrobowcy tych samych, którzy nam ten syf sprokurowali.

  Przechodząc do przyjemniejszych spraw – foty z wypadu z Lugnacośtamlulli : miazga, wygląda to na porośnięty wygasły wulkan, dziwne bo choć zielono to krajobraz jakby księżycowy – ? Horrory można tam spokojnie kręcić w naturalnej inscenizacji, trafnie ujęte z klaustrofobicznym klimatem pod niską kopułą chmur, skoro tak to wygląda przynajmniej na obrazkach to jak musiało być w realu – ? Choć przekaz bije z nich pozytywny, widać atmosfera [ międzyludzka ] była dobra.

  Dobra, pij Pan dalej wino [ z umiarem, z umiarem ] i wrzucaj wpisy swe co jakiś czas choćby, jak masz podobne foty jak te z wyżej wzmiankowanego wypadu czy insze w swym przepastnym archiwum to dawaj, obiecuję, że częściej będę tu zaglądał obaczyć co i jak, ”Zabawa winem. Każdy zrobić to powinien.” – ooo tak, a już za zdanie a nawet dwa : ”Jaki jest procent słów pozbawionych procentowych konotacji? Z promil może ;)” powinieneś dostać nominację do Najki tylko musiałbyś dać się zgwałcić starej feministce albo stworzyć parę czyli sparzyć się z sekretarzem tejże nagrody – a propos robienia literackiej kariery w ten sposób ostatnio przypadkiem najdzione cuś, ciekawostka, może humor nieco poprawi ? :

  http://www.polskatimes.pl/artykul/909115,iwaszkiewicz-jako-supergej-literatury-wsrod-jego-kochankow-milosz-hlasko-stachura,1,id,t,sa.html

  Anarcha

  16, Styczeń, 2015 at 3:56 am


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: