Brulionman

o fazach ksiezyca, ruchach tektonicznych plyt w Ameryce Lacinskiej, o inseminacji owiec, o pomniku w ksztalcie wielkiej pochwy przy glownym skrzyzowaniu w Rzeszowie, o zapadaniu w katatonie, o ukladach scalonych, o MySQLu, o propagacji w pasmie dwumetrowym, o powstaniu Nikaragui, o petli histerezy – nie jest to blog. / trying-to-be bilingual (English) blog

[urbex] Skarżysko – wtórna sukcesja

25 Komentarzy

[POMÓŻ POGORZELCOM – LINK]

Przedsiębiorstwo Zieleni Miejskiej / Greenery Conservation Company

ludzie to nie widzą, jakie siły drzemią w naturze / stronger than concrete

ludzie to nie widzą, jakie siły drzemią w naturze / stronger than concrete

Opuszczone zakłady zbrojeniowe Mesko w Skarżysku, schowane w kompleksie leśnym. W PRL-u teren strzeżony i objęty tajemnicą jako obiekt o znaczeniu strategicznym. W czasach świetności część dachów posiadała naturalne poszycie leśne, budynki widziane z góry miały udawać zieleń lasu, również pomiędzy nimi utrzymywano bujną zieleń na całym obiekcie.

Dziś przyroda upomina się o swoje – teren będący dawniej lasem, znów się nim powoli staje. Naturalny kamuflaż z wybujałej zieleni wpuszcza pędy i rozpościera mchy anektując kolejne metry betonowego świata pod „dżunglę miejską” – w nowym znaczeniu tego zwrotu. Dawna zbrojeniówka wygląda jak samodzielnie (i samowolnie) funkcjonująca Zieleń Miejska – samorządowa spółka pielęgnująca trawniki, parki, ronda i inne zielone chaszcze. Cudowne perpetum mobile – bez udziału człowieka, dzięki fotosyntezie, zieleń rozrasta się i ostrzy zęby na masywne hale nadwątlone czasem, warunkami atmosferycznymi i działalnością złomiarzy.

/ Abandoned military area in Skarżysko, Poland. Part of Mesko factory producing in past arms, weapons and ammunition (and some civil equipment e.g. vacuum cleaners, lamps), military shooting range, warehouses and railway crossover network. Partly plants hidden underground. During Soviet occupation (1945-89) top secret area and not existing on maps object cause of strategic importance.

Some buildings had a „natural” greenery on the roofs, buildings seen from above were fake green forest, with lush greenery around. Today, nature comes claims back its ground – forest cutted off for the construction of the factory slowly becomes forest again. Natural camouflage of exuberant green moss shoots and spreads further annexing meters of the floor. Nature takes back the abandoned factory and brings new order I’d say „urban jungle” – in new meaning of this phrase. Old plants looks like arbitrarily functioning Municipal Green – company owned by city council, cultivating lawns, parks, roundabouts and other green bushes. Wonderful perpetual motion – without human intervention, through photosynthesis, green and begins to goble the massive halls weakened by time, weather conditions and activities of scrap metal collectors.

zarośnięta droga / green ovegrown path

zarośnięta droga / green ovegrown path

Mesko

Mesko

miejska dżungla / urban jungle

miejska dżungla / urban jungle

przyroda wygrywa z człowiekiem / nature wins with us

przyroda wygrywa z człowiekiem / nature wins with us

bry / hello!

bry / hello!

zieleń poprzemysłowa / post-industrial greenery

zieleń poprzemysłowa / post-industrial greenery

zieleń wszędzie / you'll be sorry

zieleń wszędzie / you’ll be sorry

Więcej zdjęć wkrótce / More photos pretty soon

 

Reklama

Komentarzy 25

Subscribe to comments with RSS.

 1. Love this. It’s so cool how the plants are using this structure as a climbing trellis. Great shots.

  mobius faith

  17, Grudzień, 2012 at 5:01 pm

 2. „Pamiętajcie o ogrodach, czy tak trudno być poetą – w żar epoki nie użyczą wam chłodu żaden schron, żaden beton.” :)

  jagnizm

  17, Grudzień, 2012 at 5:23 pm

  • jakby przekornie dzisiaj (żeby dzisiaj tylko ;P ) muszę się nie zgodzić, właśnie miejskie eksploracje są takim zajęciem ktore daje schronienie przed upałem i przed deszczem: ponad trzydziesto stopniowy żar zaliczyliśmy w Mesko a w Ostrowcu deszcz z gradobiciem :)
   Ale oczywiście lubimy ogrody, najbardziej chyba za to, że mieszka w nich magia i, niespodziewanie dla innych, pokój ducha

   brulionman

   17, Grudzień, 2012 at 5:49 pm

 3. Przepiękne!
  Nasz ulubiony temat przemijania, ubrany w zieloność :)

  dablju

  17, Grudzień, 2012 at 5:53 pm

  • tak, ciekawe, że z czasem dowiaduję się, że to co robię to „urbex”, pewnie kiedyś okaże się, że chodzenie po dachach i fotografowanie też ma swoją nazwę i czcicieli ;P
   uprawiam daszing czyli fotodachuję ;)

   brulionman

   17, Grudzień, 2012 at 6:00 pm

   • Noo, nazewnictwo rozwija się wraz papierem toaletowym ;)
    Industrial to obecnie dowolny budynek w city center.
    Daszing..jak to pokocio brzmi ;) miauuu

    dablju

    17, Grudzień, 2012 at 6:06 pm

    • ale trafiłaś z tymi kotami, kiedyś chciałem stworzyć grupę „Kocury Dachowe” – ludzie, którzy pod pretekstem robienia zdjęć łażą po dachach bo zwyczajnie lubią to robić :)

     brulionman

     18, Grudzień, 2012 at 10:47 am

     • No to mam kolejną etykietkę, proszę ja Ciebie. Teraz trzeba wzmocnić kilka elementów „parkour”, aby nie biegać po schodach, w celu zmiany dachowego obiektu :)

      dablju

      18, Grudzień, 2012 at 12:41 pm

 4. These shots look so artistically landscaped – the light through the brilliant green certainly adds to to the beauty and wonder of nature’s strength! Lucky you for being able to explore, and take such great shots!

  Patti Kuche

  17, Grudzień, 2012 at 6:22 pm

  • thanks Patti, truly it’s lucky, lucky that everybody can ignite just by taking a walk to nearest forgotten place :) but as you know, people should be carefull, urbex is infectious ;)

   brulionman

   18, Grudzień, 2012 at 2:07 pm

 5. mnie cieszy świadomość, że przyroda nie przegrywa, co najwyżej użycza przestrzeni na jakiś czas. Zawsze robią na mnie wrażenie np. drzewa wyrastające ze ścian budynków, rzecz przecież jakże częsta w miastach, w zapuszczonych dzielnicach…

  Onibe

  17, Grudzień, 2012 at 6:51 pm

 6. Takie skojarzenie na gorąco… ANGKOR

  Caddi

  17, Grudzień, 2012 at 7:18 pm

  • na skalę lokalną jak najbardziej, zwłaszcza, że dla tamtejszej społeczności, przy obecnym bezrobociu, te mury są pewnie wyciskającą łzy żalu, zbrukaną zaniedbaniem świątynią

   brulionman

   18, Grudzień, 2012 at 1:50 pm

  • Wiele takich miejsc, które jednych zachwycają, drugim zaś wyciskają łzy na wspomnienie przeszłości.

   Caddi

   18, Grudzień, 2012 at 2:10 pm

 7. Niezwykle podoba mi się to, że kadry nie biją potęgą HDRa (pomimo tego, że są to idealne miejsca na HDR), lecz są wyśmienicie wysublimowaną fotografią

  takie moje małe zdanie :)

  kolowicz

  17, Grudzień, 2012 at 10:28 pm

  • dzięki, nie wiem skąd w nurcie industrailno – urbexowym wziął się ten okropny trend zabawy suwaczkami i walenia HDRów plastikowych aż do bólu, dla mnie fotografia to nie płaska grafika wykręcona w highlights’n’shadows ani zlozona z 9 krotnego braketingu czy wyciagnieta z RAWa mozaika.
   nie planuje uczestnictwa w hadeerach wiec po normalną fotografię (a co to jest normalna f.? ;P ) zapraszam tu o dowolnej porze :)

   brulionman

   18, Grudzień, 2012 at 10:31 am

 8. LikE lots.

  sedge808

  18, Grudzień, 2012 at 4:22 am

 9. świetna sesja, zwłaszcza ostatnia fota niesamowita – fakt, takie postmilitarne Angkor Wat na naszą miarę, ciekaw jestem ile jeszcze takich obiektów jest w naszym regionie ? Byłoby jeszcze bardziej melancholijnie gdyby można porównać to z fotami czasów świetności tych zakładów, przeca ”tajemnica wojskowa” poszła się już j…ać, sęk w tym gdzie je znaleźć

  anarcha

  20, Grudzień, 2012 at 7:29 am

  • dzieki :)
   wojsko podczas demilitaryzowania terenu niszczylo nie tylko dokuemnty ale i niektore obiekty – tym sposobem nie wysadzona i zrownana z ziemia zostala podziemna bocznica kolejowa.
   no, chyba ze to legenda miejska lecz patrzac na rozmiary calego mesko, a bylo tego chyba 6 zakladow na kupie, nie tudno wyobrazic sobie ze byl tunel/gora/nasyp w ktorym miescil sie caly pociag towarowy na czas zaladunku, Skarland akurat ma bardzo bogata infrastukture kolejowa wiec chyba trudniej jest nam sobie to wyobrazic niz przywodcom owczesnej Polski zbudowac to w ramach rozsciełania dywanu przed Sowietami

   brulionman

   20, Grudzień, 2012 at 10:09 am

 10. …a może tam z dawnych czasów coś zostało i zmutowało ? Postsowieckie mechabioniczne cyborgi ze Skarżyska – hmm…

  anarcha

  20, Grudzień, 2012 at 7:32 am

  • to najbardziej poetyckie określenie SLD od czasów rozszyfrowania skrótu PZPR przez Moczulskiego ;)

   brulionman

   20, Grudzień, 2012 at 10:12 am


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: