Brulionman

o fazach ksiezyca, ruchach tektonicznych plyt w Ameryce Lacinskiej, o inseminacji owiec, o pomniku w ksztalcie wielkiej pochwy przy glownym skrzyzowaniu w Rzeszowie, o zapadaniu w katatonie, o ukladach scalonych, o MySQLu, o propagacji w pasmie dwumetrowym, o powstaniu Nikaragui, o petli histerezy – nie jest to blog. / trying-to-be bilingual (English) blog

Ic bjuryfoł / It’s beautiful

22 Komentarze

Grześ zrobił obskurną kamerę, powrót do korzeni – prymitywna skrzynka a w niej materiał światłoczuły, ani prochuśmy nie wymyślili ani nie jesteśmy pierwsi, którzy wracają do fotografowania aparatem otworkowym – ot, po prostu jest inaczej niż zwykle a przy tym mnóstwo frajdy. Poniżej pierwsze strzały z tego cacka, którego jeszcze nie miałem czasu sfotografować by się pochwalić lecz wkrótce to nadrobię. Przy ISO 25 czasy w zależności od warunków trafiały się od 2 sekund do 15 minut.

/ Betko made camera obscura so we got back to the roots – just box, really small hole and photo film – we didn’t discover anything new and we’re not the first who start ti play with pinhole again but…   we have good time, lots of fun and these pictures are different, it’s just beginning. At ISO 25 shutter speed was, depending on light, oscillated between 2 sec and 15 mins. There you go…

brama / gate

klatka / staircase

ul. Źródłowa, Kielce, Poland

fontanna / fountain

budy / sheds

Rynek / Main Square

Jodła / military monument

rekonstrukcja walk o Westerplatte / reconstruction of Westerplatte battle

nakładka / overlay

Cienki w instytucie / institute of chemistry

rower / bike

zsyp / DH track

z "Kła" na Wietrzni / geological reserve

Słowo wyjaśnienia: ten otworek naświetla normalnie całą szerokość filmu – wraz z perforacją czyli de facto nie 24 a 35 mm x 72 mm, na powyższych zdjęciach nie widać perforacji bo ją „odciąłem” ze skanu gdyż ten negatyw, zwinięty jeszcze w trzydziestometrową szpulę, został najwyraźniej kiedyś nieostrożnie wyjęty na światlo i stąd ta nasilająca się biała poświata przy krawędziach. Normalnie, zdjęcia zarejestrowane na kliszy wychodzą w ten sposób – LINK.

/ Some additional explanations: this particular pinhole is designed to cover whole width of film, including perforation (actually not just a frame width but 35 mm). All pictures above were taken on a little bit damaged film – I cutted off the perforation, because film, while was rolled into a spool, was taken into the light, which burned its edges. Normally, the intact film gives you pictures like on Betko’s example – link.

Komentarze 22

Subscribe to comments with RSS.

 1. Baaardzo najs! :)

  WGN

  28, Marzec, 2011 at 10:15 pm

  • jest przy tym radość porównywalna z odpalaniem saletry w wódczanych nakrętkach, tyle że bardziej rozłożona w czasie :)

   brulionman

   29, Marzec, 2011 at 8:13 am

   • Otworkiem nie fociłem, ale wiem jaką frajdę daje saletra ;)

    krisowy

    29, Marzec, 2011 at 9:37 am

    • a na saletrę można by się umówić kiedyś tylko skąd dziś odpowiednie kapsle wziąć? :))

     brulionman

     29, Marzec, 2011 at 7:40 pm

     • Karbid w puszce też był niekiepski. :)

      graforoman

      30, Marzec, 2011 at 9:04 pm

      • i chyba jeszcze nadmanganian potasu z woda utelniona :)
       PS. podczas ostatniego fotoplądrowania znaleźliśmy TNT lecz nie odważyliśmy się go odpalić, jakoś lubię moje oczy, twarz i palce :)

       brulionman

       31, Marzec, 2011 at 12:57 am

 2. Wielce wpytne… Kiedyś się wproszę na pyknięcie ze dwóch fot, jeśli łaska.

  pinior

  29, Marzec, 2011 at 8:09 am

  • spoko, zapraszam, możemy się nawet umówić na konkretne sportretowanie Waszej Miłomściwości z pełnym rynsztunku, niechaj jeno poznam snadniej technikę owąż zamierzchłą co winno nie trwać więcej jak dwie niedziele :)

   brulionman

   29, Marzec, 2011 at 8:17 am

 3. Bardzo ciekawe, chociaż mój głos malo sie liczy ponieważ nie znam sie na tym za grosz:-) Podziwiam za to Twoja pasję i nawet te otworki;-))

  ruda

  29, Marzec, 2011 at 12:49 pm

  • jest radocha Rudzielcu:) w zasadzie można dobrać taki film, że możliwe jest portretowanie ludzi na kilkusekundowych czasach – choć nadal będzie to miało więcej wspólnego z malarstwem niż z fotografią. Nie w sensie jakiejś ściemy i geberowania rzeczywistości w fotoszopie tylko… te zdjęcia, dla mnie są bardziej nierealnymi obrazami, czymś ulotnym, wrażliwym na liczbę patrzących oczu, podmuch wiatru, czas…. jakby to była chwila gdy mgła lub dym tworzy jakiś obraz widoczny tylko przez moment i znika, jak chmura której kształt rozpoznajemy a ona już zdążyła zmienić się i skojarzenia ewoluują na nowo…
   dla mnie dobrze oddaje to ruskie malowanie piaskiem, może znajdę… mam, voila! :)

   brulionman

   29, Marzec, 2011 at 8:11 pm

 4. Świetna seria!

  monochrome80iso

  29, Marzec, 2011 at 7:36 pm

 5. bardzo to fajne.
  Sesja ślubna otworkiem była by niezła :)

  tomaszsiudak

  29, Marzec, 2011 at 11:08 pm

  • wiesz o czym pomyślałem, mógłbyś zrobić zdjęcie ceremonii ślubnej – dobrać taki czas do wcześniej sprawdzonego oświetlenia kościoła aby naświetlanie trwało 50 min czy ile tam ślub trwa, oczywiście żeludzie się ruszają ale większość czasu stoją / siedzą w tym samym miejscu, poza tym młoda ma bialą kiecę więc siędobrze utrwali zostawiając prawdopodobnie delikatne smugi za każdym razem gdy się ruszy poza swoje krzesło :) Takie zdjęcie zawierające „najważniejszą godzinę młodej pary”, lepsze niż nudna kaseta ;P a równolegle oczywiście biegasz i strzelasz, i nawet jak użyjesz flesza to wyjdą ciekawe efekty, warto spróbować :)

   brulionman

   30, Marzec, 2011 at 9:52 am

 6. Otworek ma w sobie dużo uroku. Jakiś czas temu też zapałałem chęcią pracy w tej technice i niedługo zapewne wystartuję. Skrzynka już prawie gotowa do działania (w 50%). Spodziewam się jednak sporo trudności na początku. :-). No i docelowo chcę właśnie porobić tym cudem portrety.
  Bardzo przyjemne zdjęcia, szczególnie te wewnątrz pomieszczeń.

  Widmowy

  30, Marzec, 2011 at 8:38 am

  • większość trudności rozwiewają rozmaite kalkulatory i przeliczniki generowane przez Pana Otworka http://www.mrpinhole.com/index.php
   przygotujesz sobie statyw, swiatlomierz (bieganie z drugim body dla pomiaru jest uciażliwe, chwilowo tak sobie radzę) i tajmer/stoper (choćby z komórce) a tabelę z przeliczaniem z f 2.8 czy 8 na przysłonę w twoim otworku wydrukujesz w wersji kieszonkowej (lub przerysujesz na aparat żeby nie zapomnieć zabrać – tak mam hehehe) i jedynym problemem pozostanie szukanie kadru, tematu, osoby do portretu ;D

   brulionman

   30, Marzec, 2011 at 10:09 am

   • Dzięki za link! Pożyteczny. :-)
    Jasna rzecz – znalezienie odpowiedniego tematu, wartego zapełnienia drogocennej błony najtrudniejsze (choć jak się później „zwali” wywołanie to może być też najboleśniejsze che).

    Widmowy

    30, Marzec, 2011 at 10:03 pm

    • no to wal na czymś w C41 – odpadnie obawa o sknocenie wołania a przy takim powiedzmy XP2 bedziesz miał „ludzkie” czasy niezbedne do portretów

     brulionman

     31, Marzec, 2011 at 1:01 am

 7. zjawiskowe – mi to się kojarzy z dagerotypami [ zdjęcia poniżej ] :

  http://www.fotal.pl/pierwsze-portretydagerotypy/

  o ”odkrywaniu piękna w błocie miejskiego życia” :

  http://www.poema.art.pl/site/itm_117325_baudelairea_przestrzen_nowoczesnosci.html

  anarcha

  31, Marzec, 2011 at 6:58 am

 8. aleśta poszaleli chłopcy;) bravisimo!

  dablju

  4, Kwiecień, 2011 at 7:29 pm

 9. oglądam sobie to i oglądam, i myślę, że fajne se to wyszło

  John... z tych Johnów

  15, Kwiecień, 2011 at 8:25 am

 10. wstawiłem właśnie kilka strzałów z drugiego załadowania pinhola, niestety kilka przewaliłem, bynajmniej nie „troszeczkę”, a że film był wysokokontrastowy to niektóre strzały się z…rymowały ;P ale jeszcze parę jest niezeskanowanych z ostatniego materiału.
  cieszę się bo przede wszystkim mnie samemu się podobają a jak przy okazji i Wam – to tym przyjemniej :)

  brulionman

  3, Maj, 2011 at 10:50 pm


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: